سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟ (عوارض سوماتروپین)

به گزارش وبلاگ ویکی، سوماتروپین (Somatropin) هورمون رشد انسانی است که مورد علاقه بدنسازان نیز می باشد. حالت تهوع، استفراغ، تعریق و تب از عوارض سوماتروپین می باشد.

سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟ (عوارض سوماتروپین)

داشتن یک اندام ایده آل و مناسب آرزوی خیلی از جوان هاست که حتی برای رسیدن به آن حاضر می شوند دست به مصرف انواع داروها بزنند. داروهای مکمل در بین بدنسازان به همین دلیل محبوبیت خاصی پیدا کرده است. سوماتروپین یا همان هورمون رشد یکی از این داروهاست که در ادامه این مقاله از وبلاگ ویکی قصد داریم با عوارض و مسائلی که ممکن است در قبال مصرف خودسرانه آن به وجود آید آشنا شویم.

سوماتروپین چیست؟

سوماتروپین (Somatropin) هورمون رشد انسانی است و برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است. سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد. از موارد مصرف این دارو در زمان کودکی چربی بالا، ترس زیاد، مسائل رشدی، سلامتی عمومی ناخوشایند، فقدان سلامتی و آسایش مثبت می باشد.

سوماتروپین که در کلام عامیانه سوما نامیده می گردد به طور طبیعی در بدن انسان ها در غده هیپوفیز تولید می گردد اما میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین می کند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد. اگر محرک های مناسبی مانند تمرین های ورزشی، خواب، استرس کم و پایین بودن سطح قند خون داشته باشد منتشر می گردد.

ترشح هورمون رشد در سن بلوغ به فعال ترین حد می رسد و تا بسته شدن صفحات رشد استخوان ها در همان حد می ماند و ترشح آن به تدریج در مردها و زن ها بین سن های 20 و 40 کاهش می یابد. ترشح بیش از حد این هورمون باعث رشد بیش از حد بدن می گردد.

سوماتروپین به صورت آمپول موجود می باشد. همچنین متابولیسم دارو کبدی و دفع آن از طریق صفرا می باشد.

چنانچه به منظور افزایش قد قصد دارید از این دارو استفاده کنید پیشهاد می کنیم لینک های زیر را در این رابطه مطالعه کنید.

تاثیر هورمون رشد در افزایش قد (چگونه هورمون رشد را در بدن افزایش دهیم؟)

چطور به صورت طبیعی افزایش قد داشته باشیم؟

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

موارد مصرف درمان مسائل رشدی

عضله سازی

عوارض حالت تهوع و استفراغ، تعریق، تب، زردشدن پوست یا چشم ها (زردی)، ضربان قلب سریع، افزایش تشنگی و تکرر ادرار، درد ناگهانی شدید در پشت چشم ها یا تغییرات بینایی، بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ها، مچ دست یا انگشتان، تورم سر، صورت، دست ها و یا اندام های دیگر
تداخل دارویی استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها، استروژن ها و هورمون های تیروئید، کورتیکواستروئیدها، کورتیکوتروپین

توجه: سوماتروپین مکملی گران است. اگر چه سودهای زیادی به همراه دارد اما دارای عوارض جانبی وخیمی است که از یک طرف بر روی مفاصل و از طرف دیگر بر روی غدد و کبد اثر مخرب می گذارد.

مقدار و نحوه مصرف

دوزهای مصرفی می توانند درون عضلات و محدوده آنها تزریق بشوند البته یک روش جالب و محبوب تزریق کردن با سرنگ انسولین در هر بار زیر پوست و روی عضله می باشد. اگر به منظور ضد پیری، سلامتی و درمان عمومی و یا چربی سوزی قصد مصرف دارو را دارید یک دوز روزی 2-3 (IU) برای بیشتر افراد مفید خواهد بود. همچنین برای عضله سازی و بهبود قابل توجه ترکیب بدن یک دوز روزی 4-8 (IU) لازم می باشد.

توجه: برای افزایش تاثیر دارو تا حد بیشتر، توصیه می گردد که همراه این مکمل تستوسترون، انسولین، وتی 3 (T3) با دوز پایین T3 مصرف گردد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این مکمل باید بدانید

  1. دارو باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک معین گردد.
  2. سن استخوان طی درمان باید هر سال معین گردد.
  3. بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه ای لازم می باشد.
  4. مصرف این دارو سطوح انسولین را افزایش می دهد و ممکن است باعث هیپوگلیسمی گردد، بدان معنی که بدن مشکل کمبود گلوکز دارد.
  5. استفاده بیشتر از دوزهای نرمال میتواند به دردهای شکمی ممتد منجر گردد خصوصا اگر توسط بدنسازان به منظور افزایش عضله مصرف گردد.
  6. استفاده از این هورمون به افراد مبتدی و افرادی که زیر 18 سال هستند توصیه نمی گردد چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن می گردد و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوان ها وجود دارد.
  7. سوماتروپین در درمان کوتاه قدی ناشی از کمبود هورمون رشد از جمله در کوتاه قدی در سندروم ترنر نیز به کار می رود.
منبع: ستاره

به "سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟ (عوارض سوماتروپین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟ (عوارض سوماتروپین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید