جای جوش را چگونه از بین ببریم؟

به گزارش وبلاگ ویکی، خبرنگاران: وقتی جوش می زنیم 4 نوع جوشگاه یا جای جوش ممکن است باقی بماند؛ لک قرمز، لک تیره، فرورفتگی سطح پوست و برجستگی روی پوست. برخی بیماران 2 یا چند نوع از این آثار را همزمان در پوست خود دارند بنابراین دانستن اینکه با چه روش هایی می توان جای این جوش ها را از بین برد مهم است.

جای جوش را چگونه از بین ببریم؟

1. لکه های قرمز

ابتدا باید جوش های صورت کاملا درمان شوند. لکه های قرمز حداکثر 6 ماه به دنبال بهبود جوش ها خودبه خود برطرف می شوند. اگر در برخی موارد مقاوم بودند و خود به خود برطرف نشدند، با لیزر PDL می توان آن ها را درمان کرد. قبل از این اقدام باید مطمئن شد جوش ها کاملا ریشه کن شده اند.

لیزر PDL چیست؟

از لیزر PDL برای درمان ضایعات عروقی که با قرمز شدن پوست نمایان می گردد، استفاده می گردد. نور ساتع شده از این دستگاه از سطح پوست عبور می کند و معمولا بدون آن که هیچگونه آسیبی به پوست وارد کند، جذب هموگلوبین موجود در رگ ها می گردد. بدین ترتیب رگ های سطحی تخریب می شوند بدون آن که هیچگونه آسیبی به بافت های اطراف برسد.

امروزه از لیزر PDL علاوه بر درمان جای جوش های قرمز، برای بر طرف کردن خال های عروقی مادرزادی و اکتسابی در سراسر دنیا هم استفاده می گردد.

این لیزر چگونه عمل می کند؟

اشعه ناشی از لیزر PDL، گلبول های قرمز رنگ خونی را نشانه گیری می کند و، چون این گلبول ها در درون مویرگ ها و عروق پوست قرار دارند، حرارت جذب شده به دیواره رگ انتقال داده و سبب تخریب و سوختن این عروق می گردد. مواد زائد ناشی از این عمل ظرف 1 تا 1/5 ماه به وسیله سلول های دفاعی بدن جذب می گردد و بدین صورت ضایعه بهبود می یابد.

2. لکه های تیره

ابتدا باید جوش های صورت کاملا درمان و از دست کاری جوش ها به طور جدی پرهیز شوند. کرم های لایه بردار راه اول درمان هستند. این کرم ها برای جلوگیری از عودکردن جوش ها موثرند. راه دوم، درصورت پاسخ نگرفتن از روش اول، پیلینگ یامیکرودرم ابریشن است. قبل از تمام این اقدام ها باید مطمئن شد جوش جدید ایجاد نمی گردد.

پیلینگ چیست؟

پیلینگ یا همان لایه برداری به عملی گفته می گردد که لایه سطحی پوست به طرقی برداشته گردد.

انواع روش های پیلینگ

لایه برداری شیمیایی:

به وسیله مواد شیمیایی که عمدتاً از اسید با درصد های متفاوت است انجام می گیرد. در این روش معمولاً از الفا هیدروکسی اسید (AHA)؛ تری کلرواستیک اسید (TCA) و فـِنـُل با درصد های متفاوت استفاده می گردد.

لایه برداری مکانیکی:

در این روش به وسیله ابزار های تراشنده، لایه سطحی پوست را می تراشند.

از جمله ابزار های تراشنده می توان به DERMABRESION (یک دستگاه دوّار و تراشنده) و یا سنباده اشاره کرد.

لایه برداری به روش لیزر:

معمولاً از لیزر CO2 برای این منظور استفاده می گردد.

هرکدام از این روش ها برای پوست های مختلف انجام می گردد و متخصص مربوطه با بررسی نوع پوست و لک های موجود روی آن، روش متناسب را انتخاب می کند.

علاوه بر این روش ها، روش پیلینگ به صورت طولانی و مداوم نیز انجام می گردد، این روش به وسیله کرم های دارای الفا هیدروکسی اسید با درصد متفاوت معمولاً کمتر از 15% انجام می گیرد.

در این روش فرد هر شب از این کرم ها بر روی جاهایی که می خواهـد لایه برداری گردد؛ استفاده می کند. در مواقعی که فرد از پیلینگ استفاده می کند باید از نور خورشید اجتناب کرده، حتماً از ضدآفتاب در خارج از منزل استفاده کند. البته پیلینگ را نمی توان به همه افراد تجویز کرد.

3. فرورفتگی سطح پوست

فقط در برخی از افراد مبتلا به جوش، فرورفتگی روی پوست ایجاد می گردد و این افراد به طور ژنتیکی مستعد این عارضه هستند. راه اول درمان، مصرف آکوتان است. اکوتان جوش ها را ریشه کن کرده و از به وجود آمدن فرورفتگی های جدید پیشگیری می کند.

یک سال پس از مصرف آخرین اکوتان، اگر همچنان جا های فرورفته باقی مانده بود، بهترین درمان لیزر فراکشنال CO2 است. البته فرورفتگی های ناشی از جوش انواع مختلف دارند. برخی مثل دهانه چاه دیواره های عمودی و تیز دارند که در این موارد لیزر بهترین روش درمانی است و برخی مثل دره، دیواره های شیب دار دارند که در این صورت، بهترین راه، ابتدا عمل بازسازی ساب سیژن و سپس لیزر خواهد بود.

لیزر فراکشنال CO2 چیست؟

لیزر co2 فرکشنال در واقع نسل جدید لیزر های co2 است که با وجود داشتن تمامی مزایای لیزر های قدیمی و بلکه بیشتر از آن، عوارض آن ها را ندارد.

لیزر co2 فرکشنال به راحتی قادر به درمان مسائل پوستی مانند جای زخم های آکنه، چین و چروک های عمیق پوستی، شل شدگی پوست و کم حجم شدن بافت پوست می باشد. هدف اصلی لیزر های co2 فرکشنال لایه برداری تمام سطح اپیدرم و الاتیس درم است. این لیزر ها تاثیرات دوگانه ای دارند اول اینکه باعث ایجاد کلاژن های جدید در بافت پوست می شوند ودیگر اینکه باعث تبخیر آب موجود در بافت ها میگردد. فرکشنال به معنی برداشتن لایه ای از پوست در یک لحظه است.

عمل بازسازی ساب سیژن چیست؟

در آکنه، آبله مرغان یاجوش های عمیق به دلیل وجود چسبندگی و فیبروز زیر آن ها بافت داخلی پوست به درون کشیده شده و سفت می گردد. این بافت سفت شده زیر پوست مانع بازسازی دوباره پوست شده و ظاهر پوست به صورت فرو رفته به نظر می رسد. سابسیژن روش موثری است که در آن با وارد شدن سوزن های بسیار ریزی داخل پوست این بافت سفت و منسجم متلاشی شده و با تحریک لایه اپیدرم پوست برای کلاژن سازی باعث بازسازی پوست شده و جای فرو رفته پر می گردد.

به طور کلی در سابسیژن دو نوع ابزار استفاده می گردد:

1. سوزن نوکور که شبیه یک تیغ برنده است و برای اسکار های کوچک و سطحی مناسب است.

2. ابزار دوم کانولاست که به دلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیرپوستی به آن ها آسیب نرسانده و از کنار آن ها عبور می کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانوردادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

مدت زمان درمان با کانولا به طور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

با استفاده ازسوزن نوکور که شبیه نیزه بوده وپزشک بعد از وارد کردن آن به بافت های زیرپوست وحرکت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافت های فیبروتیک وچسبندگی ها و بعضاً ایجادخونریزی وهماتوم می کند.

مزایای سابسیژن

  • نتایج درمانی عالی
  • امکان استفاده درهمه تیپ های پوستی
  • مدت زمان نقاهت کوتاه
  • قابلیت انجام درهمه فصول
  • امکان استفاده همزمان ازپیلینگ شیمیایی و لیزر فرکشنال co2 و RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک جلسه همزمان

عوارض سابسیژن

بریدن بافت فیبروتیک در بسیاری موارد ایجاد خونریزی می کند.

در این روش باید پوست را مدام به صورت موضعی بی حس کرد و این عمل درد زیادی دارد.

سوراخ کردن های مکرر پوست با سوزن های نوکور باعث به جا گذاشتن جوشگاه های خطی در بسیاری از موارد می گردد که ظاهر خوشایندی ندارد و مسئله ای به مسائل بیمار اضافه می کند؛ بنابراین استفاده از این روش با توجه به معایبی که دارد، ایده آل به نظر نمی رسد.

4. برجستگی روی سطح پوست

این عارضه کمتر از موارد دیگر شایع است. اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلویید در ناحیه بالای کمر و پشت و سینه ها ایجاد گردد، بهترین راه درمان، تزریق آمپول کورتون همراه لیزر PDL است (باید جلسه های مکرر این کار انجام گردد)، اما اگر به شکل برجستگی های ریز روی چانه یا بینی ایجاد گردد، بهترین روش از بین بردن آن ها لیزر CO2 معمولی است.

منبع: برترین ها

به "جای جوش را چگونه از بین ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای جوش را چگونه از بین ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید